Výzva pre pôvodcov odpadov a drobných stavebných odpadov

21. apríla 2021

Obec Rovinka a Komisia ochrany životného prostredia a verejného poriadku vyzývajú pôvodcov komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov v katastri obce Rovinka na vyčistenie pozemkov od odpadu a stavebného odpadu v súlade s platnou legislatívou. Termín: najneskôr do 5. júna 2021, kedy každoročne slávime Svetový deň životného prostredia.

Obec Rovinka v spolupráci s Komisiou ochrany životného prostredia a verejného poriadku pripravuje aj spoločnú brigádu, ale čakáme na priaznivejšiu pandemickú situáciu ako aj priaznivejšie počasie.

Podľa zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Všeobecne záväzným nariadením č. 1/2021 o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území obce Rovinka (ďalej len “VZN”) sa okrem iného zakazuje uložiť alebo ponechať odpad na inom mieste ako na mieste na to určenom v súlade so zákonom o odpadoch a týmto VZN, to znamená vytvárať tzv. „čierne skládky“ odpadov, a rovnako rešpektovať zákaz spaľovania odpadu a vytvárania nelegálnych skládok odpadu. Aj keď ide o súkromný pozemok majiteľ alebo stavebník nemôže vyhadzovať odpad alebo tento ponechať voľne na pozemku.

Oznámiť nezákonné umiestnenie odpadu môže akákoľvek fyzická alebo právnická osoba príslušnému orgánu štátnej správy:
– Okresnému úradu Senec – odbor starostlivosti o životné prostredie, na adresu: Hurbanova 21, 903 01 Senec,
– Okresnému úradu Senec – pozemkový a lesný odbor – ak ide o výskyt nelegálnej skládky na poľnohospodárskom pôdnom fonde, na adresu: Hurbanova 21, 903 01 Senec,
– Štátnej ochrane prírody SR ak ide o nelegálnu skládku odpadu v chránenom území na adresu: CHKO Dunajské luhy, Korzo Bélu Bartóka 789/3, 929 01 Dunajská Streda
– obci Rovinka na adrese Obecný úrad Rovinka, Hlavná 350/95, 900 41 Rovinka, elektronicky na e-mailovú adresu obecrovinka@obecrovinka.sk ak ide o skládku umiestnenú v katastri obce Rovinka.

Niektoré vplyvy nelegálnych skládok odpadu na životné prostredie a zdravie ľudí:

• potenciálna kontaminácia pôdy a vody,
  • únik nebezpečných chemických látok do ovzdušia pri úmyselne zapálených skládkach,
  • záber poľnohospodárskej pôdy, ktorý je v rozpore so zákonom o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy,
  • poškodzovanie lesných a vodných ekosystémov,
  • odpad ako pasca pre živočíšne druhy – úhyn živočíchov uväznených v rôznych obaloch, konzumácia a následné zdravotné problémy vedúce až k úmrtiu, pozorované napr. u vtáctva, zranenia a uväznenia – zamotanie sa do odpadu – väčších živočíchov,
  • synantropizácia živočíšnych druhov – priťahovanie škodcov napr. hlodavcov k ľudským obydliam, pohyb medveďov, líšok v blízkosti lokalít s uloženým odpadom,
  • riziko zranení detí,
  • riziko šírenia sa rezistentných druhov baktérií z lokalít s nelegálne uloženým odpadom (mnohé z nich vyvolávajú u človeka závažné zdravotné problémy),
  • vizuálny impakt v krajine, a tým znižovanie turistickej atraktivity lokality – skládky vytvárajú aj mentálny obraz o obyvateľoch blízkych obcí,
  • priama strata druhotných surovín,
  • zvyšovanie nákladov obcí na odpadové hospodárstvo a poplatkov za odpady pre obyvateľov – komunálne a drobné stavebné odpady musí odstraňovať obec na jej náklady, tieto môže následne preniesť do poplatkov za odpady,
  • postupná strata hrdosti na obec, región, Slovensko…, príklon obyvateľov k ľahostajnosti, bezradnosti a nezáujmu o veci verejné.

Predmetné VZN č. 1/2021 o odpadoch rovnako hovorí o tom, že držitelia odpadu zo septiku a žúmp, ktorí sú zároveň vlastníkmi alebo správcami septiku a žúmp, sú povinní na vlastné náklady zabezpečiť zneškodňovanie odpadu. Vykonávať zber, prepravu a zneškodňovanie odpadu zo septikov a žúmp zabezpečujú výhradne oprávnené organizácie. Držitelia tohto druhu odpadu sú povinní po dobu troch rokov viesť evidenciu a uchovávať doklady o zabezpečení zneškodnenia odpadu oprávnenou organizáciou a o jeho bezpečnej likvidácii.

Chránená vodohospodárska oblasť Žitný ostrov (ďalej len “CHVO”) je najväčšou zásobárňou podzemnej vody v strednej Európe, ktorú sme povinní spoločne chrániť. V CHVO musia byť hospodárske záujmy, výrobné záujmy, dopravné záujmy a súkromné záujmy zosúladené tak, aby bola zabezpečená účinnejšia ochrana povrchových vôd a podzemných vôd, ochrana podmienok ich tvorby, výskytu, prirodzenej akumulácie a obnovy zásob povrchových vôd a podzemných vôd.

Vopred všetkým ďakujeme za to, že Vám záleží na našom spoločnom životnom prostredí ako aj na vzhľade našej obce a jej okolia.

S úctou

Ing. Veronika Basta
predsedníčka Komisie ochrany životného prostredia a verejného poriadku

Last modified: 21. apríla 2021