Oficálna stránka obce

Mimoriadna informácia o činnostiach v rafinérii

6. marca 2019

Vzhľadom k neplánovanému odstaveniu a následného nábehu jednej z výrobných jednotiek bude v rafinérii Slovnaft prebiehať spaľovanie na poľných horákoch, ktoré môže sprevádzať zvýšená hladina hluku. Ukončenie nábehu je predpokladané do 8. 3. 2019.
 
Cieľom spoločnosti Slovnaft je skrátiť negatívne vplyvy činností znižujúcich pohodlie obyvateľov žijúcich v okolí rafinérie na nevyhnutné minimum.
 
Základné informácie o poľných horákoch a ich činnosti:
Poľné horáky sú potrebné v každej rafinérii, ktorá spracováva ropu. Prispievajú k spoľahlivému a bezpečnému chodu rafinérie a chránia svojím spôsobom okolie od mimoriadnej situácie. Poľné horáky s plameňom, a občas aj dunivým zvukom, môžu vzbudiť obavy, no pre okolie však nie sú nebezpečné. Naopak, sú signálom, že zložitá sústava rafinérskych výrobných jednotiek spoľahlivo funguje a nikoho neohrozuje.
 
Z pohľadu ekonomiky je spaľovanie na poľných horákoch nežiaduce, keďže rafinéria prichádza o materiál, ktorý je potrebný pri výrobnom procese. Preto je aj v záujme rafinérie toto spaľovanie čo najviac obmedziť.
 
Slovnaft každoročne investuje nemalé prostriedky do znižovania dopadov na životné prostredie. Rovnako sa to týka aj spaľovania na poľných horákoch, aj pri nich sa používa najlepšie dostupná technológia, aby sa čas spaľovania čo najviac skrátil.
 
Na čo slúžia poľné horáky?
Úlohou poľných horákov je kontrolované spaľovanie nadbytočných plynov z uzavretého systému výroby. Tieto nadbytočné plyny môžu vzniknúť pri riadenom či núdzovom odstavení výrobných jednotiek výroby, počas nestability či úprav technologického režimu, ale aj napríklad pri výpade dodávky energií. Slovnaft má stále v pohotovosti desať funkčných poľných horákov, ktoré sú zárukou bezpečnosti za každých okolností.
 
Ako fungujú poľné horáky?
Proces spaľovania prebytočných plynov je v podstate rovnaký ako spaľovanie kvapalných plynov (LPG), ktoré sa využíva napríklad v domácnosti. Počas horenia sú plyny kontrolovane miešané s parou a vzduchom, čím dochádza k ich spáleniu. Do ovzdušia sa z horákov dostáva oxid uhličitý a vodná para.
  •  
  •  
  •  

Last modified: 6. marca 2019