Činnosť hasičov v roku 2023

19. januára 2024

Územná pôsobnosť Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Pezinku je okres Pezinok – 17 obcí a okres Senec 28 obcí. Ani predchádzajúci rok sa nezaobišiel bez pomoci príslušníkov Okresného Hasičského zboru v Pezinku, ktorí pomáhali občanom pri rôznych nežiaducich udalostiach. Na území okresov Pezinok a Senec uskutočnili hasiči spolu 744 výjazdov k rôznym udalostiam. Pri požiaroch zasahovali 106 krát v okrese Pezinok a 121 krát v okrese Senec. Výjazdov k dopravným nehodám bolo spolu 232 (80 v okrese Pezinok a 152 v okrese Senec). Technická pomoc – odstraňovanie padnutých stromov, asistencia polícii, otváranie bytov, čerpanie vody, odstraňovanie nebezpečných látok a pod. bola poskytnutá v 270 prípadoch. Pre zvýšenie odborných znalostí ale i fyzickej zdatnosti uskutočnili hasiči 15 taktických a previerkových cvičení.

Pri požiaroch v oboch okresoch bola priama škoda vyčíslená na 2 542 750 €. V uplynulom roku, tak ako aj v ostatných rokoch, najviac požiarov aj podľa celoslovenskej štatistiky vzniklo v jarných mesiacoch a v mesiaci júl. Požiare vznikali najčastejšie nedbalostným konaním fyzickej osoby, úmyselným zapálením neznámou osobou.

Hasiči vykonávajú fyzicky veľmi náročnú prácu, ich fyzická zdatnosť je dôležitá pri každom zásahu – požiari, dopravnej nehode ale aj pri iných udalostiach, preto je nevyhnutné aby pravidelne vykonávali fyzickú prípravu. O tom, že sú dobre fyzicky pripravení svedčia aj veľmi pekné výsledky, ktoré dosiahli príslušníci okresného riaditeľstva v krajskom kole hasičského športu, keď získali prvé miesto a reprezentovali hasičov Bratislavského kraja na celoslovenskej súťaži.

Mnohí príslušníci okresného riaditeľstva boli vyslaní aj k zdolávaniu požiarov, ktoré vznikli v Grécku a v Českom Švajčiarsku a k požiaru lesa Malá Lodina na východnom Slovensku.

Oddelenie požiarnej prevencie okresného riaditeľstva je neoddeliteľnou súčasťou okresného riaditeľstva. Oddelenie zabezpečuje kontrolnú činnosť u právnických a fyzických osôb – podnikateľov, v obciach vo veciach zvereného výkonu štátnej správy na úseku ochrany pred požiarmi, posudzuje projektové dokumentácie stavieb z hľadiska požiarnej bezpečnosti, zúčastňuje sa kolaudačných konaní, prejednáva priestupky voči fyzickým osobám a ukladá pokuty za porušenie predpisov na úseku ochrany pred požiarmi.

Za obdobie roka 2023 bolo vykonaných spolu 166 protipožiarnych kontrol, pri ktorých bolo zistených 2045 nedostatkov. Hlavným zameraním kontrolnej činnosti v uplynulom roku boli zariadenia, ktoré poskytujú sociálne služby. V oblasti stavebnej prevencie (územné, stavebné, kolaudačné konania) vydalo okresné riaditeľstvo 864. Na obciach bolo v oblasti zvereného výkonu štátnej správy na úseku ochrany pred požiarmi vykonaných 14 komplexných kontrol a 5 následných kontrol.

V preventívno – výchovnej oblasti okresné riaditeľstvo zabezpečilo rôzne akcie pre deti, mládež a verejnosť. V spolupráci s Dobrovoľným hasičským zborom Pezinok – mesto, Policajným zborom SR, Mestskou políciou Pezinok a Malokarpatským múzeom v Pezinku, boli zorganizované oslavy svätého Floriána – patróna hasičov. V priebehu celého roka vykonávali príslušníci okresného riaditeľstva exkurzie pre žiakov a deti spojené s ukážkami práce hasičov a techniky na oboch hasičských staniciach (v Pezinku a v Senci). Občania boli informovaní o vyhlásení času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov na území okresov Pezinok a Senec za účelom ochrániť naše lesy pred požiarmi a článkami upozornení na vznik požiarov v prírodnom prostredí, počas vykurovacieho a vianočného obdobia a ako si zabezpečiť svoju domácnosť a ochrániť ju tak pred požiarom.

Podobnými akciami, príspevkami by sme chceli prispieť k informovanosti detí a širokej verejnosti o náročnej práci hasičov aj v nadchádzajúcom roku.

Občanom prajeme v novom roku veľa zdravia, šťastia, lásky a porozumenia a aby sa s hasičskou technikou stretávali iba na ukážkach, cvičeniach a súťažiach a aby pomoc hasičov potrebovali čo najmenej.

pplk. Ing. Eva Orlická

OR HaZZ v Pezinku